Konference SQL Server Bootcamp 2021

Dvoudenní bezplatná vzdělávací konference určená pro databázové vývojáře, administrátory i BI specialisty, kde se na prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků na SQL Server seznámíte s best-practices z různých oblastí Microsoft SQL Serveru, Microsoft Azure a Power BI.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.
Níže naleznete zveřejněný program konference. Krátce před zahájením přednášky se zobrazí tlačítko pro připojení na její video přenos (pokud by se nezobrazilo, obnovte prosím stránku).

Program na pondělí 8. 11. 2021

Track 1
13:00 - 14:15

Partitioning v Microsoft SQL Serveru

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Partitioning umožňuje v SQL Serveru fyzicky rozdělit tabulky na více partitions, mezi které jsou řádky rozděleny podle určené klasifikace aniž by ale aplikace cokoliv poznala. Partitioning se dá využít pro řadu specifických výkonnostních optimalizací, které si na této přednášce představíme.
Track 2
13:00 - 14:15

Nahrazení on-premise infrastruktury Power BI službou

Jiří Neoral
MVP
Obejdeme se v dnešní době bez serverových služeb, jako jsou Analysis Services a Reporting services? Jaké jsou aktuální limity toho, co nabízí Power BI služba s ohledem na tyto dvě technologie? Co se povede a kde možná narazíte.
Track 1
14:30 - 15:15

Síťové zabezpečení Azure SQL Database

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Myslíte si, že zabezpečení Azure SQL Database začíná a končí vytvořením loginu? Pletete se. Infrastruktura Microsoft Azure umožňuje omezit síťový přístup k Azure SQL Database s pomocí firewallu, privátního endpointu a omezení přístupu na konkrétní VNET. Ukážeme si, jak tyto technologie vhodně zkombinovat a nasadit.
Track 2
14:30 - 15:15

Tři roky v manželství s Power BI On-premises

Petr Štěpán
Notino
Před 6 roky jsem začal pracovně využívat Power BI service jako tvůrce reportů. Před 3 lety mě potkala velká změna v podobě přechodu na Power BI On-premises. V této přednášce porovnám tyto dvě platformy z pohledu funkcionality a administrace. Vše doplním o příběhy z praxe.
Track 1
15:30 - 17:00

Migrovat existující aplikaci z relační databáze na Cosmos DB? Taková blbost! Anebo ne?

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Nedávno se mi povedlo s relativně malým úsilím zmigrovat poměrně velkou aplikaci, která využívala Entity Framework Core, na Cosmos DB. Pochopitelně by to nebylo tak snadné, pokud bych Entity Framework používal napřímo z controllerů nebo viewmodelů bez nějaké abstrakce nad tím. Nicméně díky tomu, že aplikace byla navržena pomocí principu Domain-Driven Designu a nesla si s sebou poměrně složitou architekturu, byla tato výměna databázového úložiště poměrně snadná. Na této přednášce ukážu, na co si při přechodu na Cosmos DB dát pozor, kde jsou největší rozdíly oproti SQL Serveru, a kde vidím výhody jednotlivých databází.
Track 2
15:30 - 17:00

Úvod do Azure Synapse Analytics

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Provoz moderního datového skladu vyžaduje využít několik propojených technologií, které vám dohromady v cloudu nabízí Azure Synapse Analytics - od robustní relační databáze s neomezenou kapacitou a výkonem, přes uložení a analýzu nestrukturovaných dat, až po ETL/ELT procesy a vizualizaci s pomocí Power BI. Na přednášce si tento balík technologií představíme a ukážeme na živých ukázkách.
Track 1
17:15 - 18:15

Co nás čeká v Entity Framework Core 6

Jiří Činčura
Microsoft
Entity Framework Core je s námi už delší dobu a s každou novou verzí dostal řadu nových funkcí. Stále jsou místa, kde je oproti starému Entity Frameworku pozadu, nicméně v mnoha oblastech je naopak o dost dál a rozhodně není tak těžkopádný. Na této přednášce si ukážeme, co nového přináší verze 6, a zároveň projdeme i funkce ze starších verzí EF Core, které jste možná minuli a které by se vám mohly hodit.
Track 2
17:15 - 18:15

Azure SQL Edge: Jak provozovat SQL Server na Raspberry Pi

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
O Microsoft SQL Serveru obvykle uvažujeme v kontextu velkých nasazení ve velkých datových centrech. Stranou zájmu zůstávají malá nasazení SQL Serveru, která slouží jako sběrné místo pro data ve skladech nebo výrobních provozech, kde často bývá zvýšená prašnost nebo jiné riziko poškození hardware. Azure SQL Edge je řešení, které může přinést levné hardwarové řešení „slabého“ SQL Serveru, navíc přímo propojeného dalšími komponentami, jako jsou senzory a jejich obsluha.

Program na úterý 9. 11. 2021

Track 1
13:00 - 14:15

SQL Server Windows Authentication Internals

Michael Grafnetter
MVP, MCT, MCITP
Na přednášce si vysvětlíme, jak funguje přihlášení k SQL Serveru, kdy se "sama" předá identita uživatele, pod kterým běží klientská aplikace SQL Serveru a ten následně bezpečně přihlásí daného uživatele do databáze. Seznámíme se s podobou a způsobem předání autentizačních tokenů a jako bonus si vysvětlíme, jak nakonfigurovat web server, aby identita přihlášeného windows uživatele ve webové aplikaci byla použita i pro přístup do databáze. Technicky se tedy podíváme na autentizační protokoly Kerberos a NTLM, pohrajeme si s Kerberos Constrained Delegation a ukážeme si, jak tím vším nevytvořit velikou bezpečnostní díru do firemního IT.
Track 2
13:00 - 14:15

Konec nudných reportů v Power BI

Štěpán Rešl
MVP
DataBrothers s.r.o.
Nudné reporty přeci nikdo nečte rád. Proč je tedy neudělat zajímavější a živější? Jak nám může pomoci DAX k tomu, aby byly reporty dynamičtější a graficky výmluvnější? Občas je potřeba se na něj podívat z jiné perspektivy a například pomocí Tabular Editoru ho protlačit do míst, kam se v samotném Power BI ve vámi upravené podově nepodívá. V rámci přednášky dojde k rozebrání a ukázce několika příkladů toho, jak DAX ve spojení Calculation Groups, ale i bez nich, umí zahýbat klasickými reporty.
Track 1
14:30 - 15:15

SQL Server v Azure Virtual Machine bez zbytečných chyb

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Při nasazení SQL Serveru do Azure VM lze udělat řadu chyb, které vás budou stát výkon i peníze. Na přednášce si vysvětlíme, jak vybrat vhodnou konfiguraci VM a jeho úložiště a jak nám se správou a údržbou SQL Serveru může pomoci Azure SQL Extension.
Track 2
14:30 - 15:15

Power BI spolupráce v týmu

Jiří Neoral
MVP
Máte několik vývojářů, kteří potřebují souběžně pracovat na stejném reportu/projektu? Narozdíl od Visual studia, Power BI desktop na týmovou spolupráci není dvakrát dělaný. Ukážeme si, jak se dají běžné situace řešit a na závěr se podíváme na konverzi Power BI Desktop souboru do SQL Server Analysis Services, kdybysme chtěli model vytvořený v Power BI Desktopu povýšit na korporátní.
Track 1
15:30 - 16:45

SQL Server 2019 – licenční podmínky pro různá prostředí

Ondřej Soukup
DAQUAS
SQL Server je součástí mnoha aplikací, které jsou umístěny on-premise, v cloudu či hybridním prostředí. Vazba mezi aplikacemi a SQL Serverem však nemusí být na první pohled zřejmá a její licenční konsekvence mohou způsobit nemalé potíže. Pořádek v tom, kdy potřebujeme jaké licence, kudy se k nim dostat za co nejlepší cenu, kde a jak je můžeme používat, si uděláte s touto přednáškou. Odnesete si z ní řadu odpovědí, ale také neméně důležitou řadu otázek. Otázek, které si musíte položit pokaždé, když vytváříte či upravujete architekturu řešení, které pracuje s daty v Microsoft SQL Serveru, abyste se nedostali do pasti – ať už ji nalíčila ruka cizí, či nedejbože vaše vlastní.
Track 2
15:30 - 16:45

Příprava ke zkoušce DA-100: Analyzing Data with Microsoft Power BI

Jana Babáčková
MCSE, MCSA
Konica Minolta BS Europe, iLikeSharePoint CZ
Pojďme se spolu podívat na to, co je potřeba umět a znát dřív, než se přihlásíte na zkoušku DA-100 Analyzing Data with Microsft Power BI. Během hodiny projdeme kompletní sezam témat, který jsem Vám doplnila o odkazy na oficiální výuková videa nebo materiály z webu, ukážeme si několik triků, ale nečekejte žádné skutečné otázky z testů.

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt