Konference WUG Days 2023.1

První část největší české bezplatné vzdělávací konference určené pro vývojáře i administrátory se zájmem o technologie společnosti Microsoft. Na 18 prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků se seznámíte s novinkami a best-practices z různých oblastí vývoje desktopových, webových i mobilních aplikací, správy a zabezpečení vaší IT infrastruktury, či praktického využití cloudu.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

Program na pondělí 30. 1. 2023

E112
09:00 - 10:15

Novinky v .NET 7.0 a věcech souvisejících

Michal Altair Valášek
MVP
Na této přednášce vám nabídnu stručný přehled novinek v .NET a ASP.NET 7.0, C# 11 a EF Core 7.0. Platforma .NET se vyvíjí celkem klidným, předvídatelným a stabilním tempem, takže nová verze nepřináší žádné převratné novinky, kvůli kterým byste museli zahodit vše co jste dosud napsali, ale rozvoj zde stále je a vyplatí se s ním držet krok.
E104
09:00 - 10:15

Rychlý vývoj Business Aplikací v AL

Kamil Sáček
MVP, MCTS
NAVERTICA
Chcete tvořit business aplikace rychle a spolehlivě? Chcete, aby byly dostupné po celém světě? Chcete aby byly dostupné na jakémkoliv zařízení? A chcete řešit co mají dělat, a ne jak to mají dělat? A nebo chcete jen propojit svoji existující aplikaci na celosvětově dostupné ERP? Představím vám jazyk AL, ve kterém můžete velmi rychle vytvořit, co potřebujete, a neřešit technické detaily.
E105
09:00 - 10:15

Azure IoT Edge - Mezipřistání směrem cloud

Filip Koňařík
Y Soft
Slovo Cloud je v dnešní době něco jako zaříkávadlo. Některá odvětví jej plně adoptovala, v jiných je to stále jen buzzword. Co ale dělat, když přechod do Full Cloudu narazí na technické limitace v daném odvětví? Společně se podíváme na platformu Azure IoT Edge, co nabízí, a jak se dá prakticky využít (mimo jiné), coby mezipřistání mezi on-premise a cloudovým světem.
E112
10:30 - 11:45

Zastaralé návrhové vzory

Jiří Pokorný
MCP, MCTS
Mews
Přehledové povídání o tom, jak se změnilo použití návrhových vzorů. Ukážeme si, že některé jsou již zastaralé a nechcete je používat. Zastavíme u toho, že jsou nahrazeny jinými koncepty nebo jinými návrhovými vzory. A možná se podíváme i na to, jaké jsou aktuální trendy a výhled do budoucna. https://github.com/jirkapok/Presentations
E104
10:30 - 11:45

What is QUIC protocol and how we can use it from .NET

Jiří Činčura
Microsoft
QUIC is relatively new protocol in networking world. And although most people would hear about it with HTTP/3, it is a standalone protocol. And it's now supported by .NET. So what it is? And how we can use it?
E105
10:30 - 11:45

Auditujeme Active Directory pomocí PowerShellu

Michael Grafnetter
MVP, MCT, MCITP
Většina produkčních Active Directory (AD) prostředí má za sebou letitou historii a jejich stav často neodpovídá dokumentaci, ani aktuálním bezpečnostním doporučením. Proto není na škodu kromě kontinuálního monitoringu provádět také pravidelnou profylaktickou prohlídku. Tento nelehký úkol nám může usnadnit a do jisté míry zautomatizovat skriptovací prostředí PowerShell. Ukážeme si, jak pomocí PowerShell modulu Pester generovat hezké barevné reporty bezpečnostní konfigurace, jak prověřit kvalitu hesel, jak se díky AD ACL Scanneru neztratit v delegovaných oprávněních, nebo jak porovnat aktuální stav vůči security baseline (SCT, CIS, STIG).
E112
13:00 - 13:45

Co nového v .NET MAUI

Roman Jašek
MVP
RIGANTI s.r.o.
Ke konci roku vyšlo .NET 7 a s tím i nová verze MAUI. Podívejme se na to, co je nového, co je nové a kam směřuje tento framework, tooling, knihovny a další aspekty kolem něj.
E104
13:00 - 13:45

Chaos Engineering - Rozbijme si produkci, aneb cesta k odolnosti služeb

Jiří Fryč
CN Group CZ
Chaos Engineering mění způsob jakým přemýšlíme o běhu našich aplikací. Infikuje naší dokonale navrženou architekturu chybami, výpadkami a dalšími problémy s jediným účelem: Aby jsme byli připraveni až se stane skutečný výpadek. Pojďme se podívat na to co se skrývá pod pojmem Chaos Engineering, jak vznikl a jak můžeme již dnes využít Azure Chaos Studio k otestování jak jsme na případné problémy připravení.
E105
13:00 - 13:45

Podpora čipových karet v Azure Active Directory

Michael Grafnetter
MVP, MCT, MCITP
Už téměř rok je v Azure AD dostupná nativní podpora přihlašování pomocí čipových karet, tedy bez použití Active Directory Federation Services (ADFS). Na této přednášce si ukážeme, jak se vytváří vztah důvěryhodnosti vůči certifikační autoritě a jak vypadá přihlašovací proces pro koncového uživatele. Nahlédneme také do auditních záznamů a podíváme se na technické limitace.
E112
14:00 - 15:15

Multi-stage útok, detekce & hunting

Jan Pilař
Microsoft
Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Pokusy o průnik do organizací nejsou dnes nic výjimečného. V nějaké míře se s pokusem o průnik setká každá firma či organizace. Společně s Markem vám ukážeme jak vypadá detekce multi-stage útoku v prostředí Microsoft 365 Defender a jak do celého XDR příběhu zapadá Microsoft Sentinel jako SIEM a SOAR technologie.
E104
14:00 - 15:15

Big Minimal APIs v .NET 7

Miroslav Holec
MVP
Minimalistické a přesto použitelné i pro vývoj běžných REST API. V rámci přednášky se podíváme na aktuální stav technologie v .NET 7, její přednosti a tipy pro stavbu pomocné infrastruktury.
E105
14:00 - 15:15

Cacheování v ASP.NET pro mírně pokročilé

Michal Altair Valášek
MVP
Základní použití cache v ASP.NET asi znáte. Ale co novinka v .NET 7, output cache? Cacheování objektů na úrovni business vrstvy a pokročilejší řízení života cacheovaných položek? To vám ukážu na své nové přednášce.
E112
15:30 - 16:45

Příběhy napadených a poučení z nich

Jan Pilař
Microsoft
Mně se to stát nemůže. My to máme vyřešené. MFA spasí všechny a řeší všechno. Chcete se poučit z chyb ostatních? Chcete slyšet příběhy z napadených organizací? Chcete vidět co bylo či naopak nebylo vidět? A co byste viděli s Microsoft 365 Defender? Tak se přijďte podívat
E104
15:30 - 16:45

Prometheus: Monitorujte své .NET aplikace a odhalte skryté problémy

Tomáš Jecha
MVP
Co děláte, pokud si někdo stěžuje na výkon vaší aplikace? Jak hledáte skrytý problém a zda vůbec nastal? Může za to externí služba, přetížený endpoint nebo snad problém s cachováním? Prometheus je open-source monitoring nástroj, který vám pomůže nahlédnout pod pokličku skrz metriky. Na této přednášce se dozvíte, jak Prometheus funguje a uvidíte praktické příklady jeho použití pro nejrůznější scénáře, se kterými se v praxi můžete setkat.
E105
15:30 - 16:45

Havit.Blazor stack - architektura aplikací s Blazor UI, gRPC komunikací a pseudo-DDD aplikační logikou

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Pohled do kuchyně, sdílení zkušeností - jaké uspořádání solution aktuálně v HAVITu používáme pro vývoj většiny aplikací (open-source: https://github.com/havit/NewProjectTemplate-Blazor). Anemický datový model, EF Core, doménové a aplikační služby, Hangfire jobs, Blazor WebAssembly UI a gRPC komunikace se serverem. Inspirace pro Vaši vlastní architekturu, nebo možnost využít náš open-source stack AS IS.
E112
17:00 - 18:15

Žádná Security technologie vám nepomůže, pokud vás hacker chce skutečně položit

Jan Marek
MVP, MCC, MCT, MCSE
Cyber Rangers s.r.o.
Máte antivir, EDR, šifrovaný disk, firewall, HTTPS všude, SOC, SIEM, MFA a další a myslíte si, že jste tím pádem naprosto chránění proti napadení? Omyl. Možná jste totiž opomenuli vyřešit nějaký základní problém a skrze ten vás hacknou. Nebo si myslíte, že daná nasazená technologie řeší oblast, kterou ale ve skutečnosti neřeší. Nebo jste příliš uvěřili marketingu a až příliš se na dané bezpečnostní řešení spoléháte. Moje přednáška bude o tom, jak těchto nedostatků může někdo využít a stejně vás položit.
E104
17:00 - 18:15

Co nabízí Power Platform vývojářům

Tomáš Prokop
MVP
Low-code platformy již nabízí mnoho funkcionalit, které známe z "dospělého" programování. Na přednášce představím jak funguje Power Platform v rukou programátora při vývoji složitějších systémů. Minulý rok jsme v tom postavili mnoho zajímavých řešení a rád bych se podělil o zkušenosti. Jestli tě zajímá, jak se tahle oblast rozvíjí nebo uvažuješ využít nějakou z komponent ve své aplikaci, toto je přednáška pro tebe.
E105
17:00 - 18:15

Nerdoviny z Advent of Code

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Advent of Code je zajímavá soutěž, která se odehrává vždy v období před Vánoci. Každý den dostanete jednu úlohu a vaším úkolem je najít co nejdříve její řešení. Úlohy vyžadují napsání nějakého krátkého programu (v libovolném jazyce) a většinou se týkají implementace nějakého algoritmu, a to tak, abyste se výsledku dočkali. Často vás k řešení musí napadnout nějaký zásadní trik, který celý problém podstatně zjednoduší. Na této přednášce se podíváme na úlohy z letošního AoC, které mi přišly něčím zajímavé, a ukážeme si, jak je řešit a co vlastně v rámci takové soutěže můžete potkat.

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt